Je spánek fakt tak důležitej?

Jo, je nejdůležitější!

Jestli si myslíš, že nedostatek spánku se dá v týhle době plný technických zázraků a všeho kolem nás nějak obejít, tak si to nemysli.

Spánek byl, je a (pravděpodobně ještě dost dlouho bude), klíčovým faktorem ve skládačce s názvem ZDRAVÍ.

Existuje jednoduchý vzorec, který se lidi musí konečně naučit, pokud chtějí maximální výsledky.

POHYB + JÍDLO + SPÁNEK = VŠECHNO je super!

Je tam snad nějaký kafe, redbull, nakopávač? Není. Protože spánkem strávíš přibližně 1/3 svýho života, ničím jiným nahradit nejde!

Kdybych ti měl poradit jediný suplement, který umí dramaticky vylepšit tvoje výsledky a nestojí nic, byl by to spánek.

Co se ti bez nedostatku spánku rozpadne na kusy?

1) Hormony

Když nespíš kvalitně, zvyšuje se tím samozřejmě tvoje únava, která má za následek zvýšené vyplavení stresových hormonů. Ty nejen můžou užrat tvoje poctivě vypracovaný svaly, ale ty budeš pořád nervózní a tvoje okolí tě nebude mít za oblíbence. K tomu se ti navíc zhorší regulace hormonů leptinu a ghrelinu, které souvisí s “chutěma na něco” dobrýho. To může vést k nekontrolovatelným žracím orgiím, při kterých tělo, z důvodu nedostatku spánku, dokonce i špatně zpracovává přijatý cukr.

Docela blbá řetězová reakce, řekl bych.

2) Schopnost těla pálit tuky

Při únavě z nedostatku spánku přes den je dost pravděpodobný, že se vykašleš na tvůj trénink nebo citelně ošidíš jeho intenzitu = míň vydané energie = míň spálenýho tuku.

Únavu budeš taky možná chtít kompenzovat jídlem = víc energie = víc tuku.

Během REM fáze spánku navíc pálíš mnohem více kalorií než např. sledováním televize! A navíc tělo vylučuje ve spánku růstový hormon o cca 600% více než přes den a ten je jedním z nejsilnějších tukovrahů!

3) Mentální činnost

Tvoje pamět, schopnost jednoduše artikulovat, kreativita a produktivita jdou do háje. Můžeš se rozloučit se skvělým výkonem v práci nebo v posilce. Navíc se i kvůli celkové únavě zhorší vnímání obtížnosti dané situace. To povede k tomu, že do např. běžného tréninku nedáš tolik úsilí, kolik bys obyčejně dal, protože ti bude připadat děsně obtížnej. Nový nápady, osvětlení múzou kreativity a nezastavitelná chuť do života budou pryč.

Jak zlepšit kvalitu tvého chrnění?

Takže ještě jednou. Všichni hledají magický tablety, suplementy, tajemství a zkratky ke zdraví, ale stačí se jen zaměřit na základní kameny a v tomhle případě si bez výmluv udělat ze spánku jednu z hlavních priorit.