6 nakopávacích druhů kardia pro spálení brutálního množství tuku

Kardio. Dost debilní slovo.

Jeho nálepka je celkem jasná. Nudně strávený minuty na rotopedu, běhacím páse, stepperu s časopisem před sebou. Upřímně, tohle mi je fakt proti srsti. Obecně nemůžu provádět aktivitu, která trvá víc jak půl hodiny a je totálně nudná. Tvoje tělo, pokud to ještě nevíš, to nesnáší taky. Jsou ale tací, co tyhle věci prostě žerou…pokud jseš jeden/jedna z nich, prosím, přestaň číst protože následující věta by tě mohla lehounce nasrat.

Tradiční kardio je k ničemu!

Myslím tím kardio za účelem EFEKTIVNÍHO ÚBYTKU TUKU, MINIMÁLNÍ ZTRÁTOU SVALOVINY A MAXIMÁLNÍ NEGATIVNÍ DOPAD NA TVOJE ZDRAVÍ A POHYBOVÝ APARÁT! (Je to tučně, aby bylo jasný, za jakým učelem by se mělo kardio provádět).

Ale tenhle článek tu je hlavně pro to, aby ti ukázal jak se rychle, zdravě a zábavně (jak pro koho) dostat do neuvěřitelný formy a pálit při tom špeky rychlostí světla.

1. Chůze

WTF? Chůze na prvním místě? Chůze??

Neříkal si náhodou o pár řádků nahoře, že nudný aktivity nemáš rád? Yep, říkal. Ale svižná chůze po dobu 30 minut je něco speciálního. Nejen, že za půl hoďky se toho dá ujít dost a spálit kvanta kalorií, ale hlavně tahle aktivita ti nešáhne do tvojí regenerace a je absolutně tělo-friendly (nevím jak bych to přeložil hezky česky…). Vstaň ráno o chlup dřív, vyraž do přírody, nasaj krásnej chladnej vzduch do plic, nasaď sluchátka, zapni hudbu, vypni svět… Nejlepší day starter co znám.

Začni 5-6x týdně 30min a sleduj, jak tvoje břicho taky odejde na procházku, ze které už se nevrátí!

2. Hill sprinty

Král. Bez nadsázky.

Ultimátní nástroj pro vysekaný tělo, zlepšenou atleticitu, aerobní vytrvalost, vražednou výbušnost, sílu stehen a středu těla, kardiovaskulární zdraví a neuvěřitelnou psychickou výzvu.

Ten pocit po zdolání příkrý stráně 10x za sebou a s plícema v ohni se prostě popsat nedá. Je to moje srdcovka. Jedna z mála věcí, kterou tak strašně moc nesnáším a miluju. Žádný jiný cvik ti tohle všechno neumožní. Proč nahoru a ne po rovině? Technika běhu po rovině je mnohem náročnější, do kopce není moc co zkazit. Jo a je to trošku náročnější než na stadionu…

Chceš bejt monstrum?

  1. Najdi kopec (30-80m,cokoliv je po ruce..nebo spíš po noze) .
  2. Vysprintuj kopec.
  3. Sejdi kopec dolů.
  4. Zopakuj 6-12x (tvoje stehna a hamstringy ti poví, kdy bude čas jít domů).
  5. Odcházej (nejlíp k autu, moc toho neujdeš) jako boss a tvař se drsně.
  6. Všem o tom povídej a nasaď při tom ‚já toho vím o životě tolik, všude jsem byl’‘ výraz

3. Sprinty do schodů

HA! Řekneš si.

Ale já nemám kopec, protože jsou tu samý domy a rovinky kam se podíváš. Žiju ve městě. Hill sprinty tudíž (krásný slovo) nemůžu nikdy dělat a jsem odsouzen ke zbytku života s mým společníkem megapupkem.

….

Tak zaprvý. Pravděpodobně kecáš, kopce jsou v Čechách snad všude.

Za druhý. Odpověděl sis sám. Všude jsou domy. A v nich schody. A na schodech můžeš napálit neuvěřitelnou sprintovací seanci.

Na počtu pater nezáleží, prostě běhej a dej do toho všechno! Dolů hlavně v klidu sejít, žádný nárazy. Pokud máš přístup ke schodům pod šírým nebem (stadion), vyhrál jsi jackpot!

4. Švihadlo

Nedoceněný oldskůl nástroj pro výbornou mobilitu kotníků, brutální kondici a koordinaci pohybů. Taky samozřejmě bravurně zlikviduje tvoje tukové zásoby. Pokud znáš Rockyho, víš co dělat. Pokud ne, pusť si ho. Dobře, ušetřím ti čas. Vem švihadlo a skákej 10min, 40s hop 20s nehop. Ale Rockyho si stejně pusť!

5. Sestavy s vlastní váhou

Mám tu sice číslo 6 ale rozhodně to neznamená, že to je nejhorší z těchto metod. Naopak je to jedna z nejuniverzálnějších a nejpřirozenějších věcí. Jsi v doma, v práci nebo v hotelu. Nemáš nic, jen 15 min na trénink. Použij sebe. Dřepy, výpady, kliky, angličáky, good mornigns, výskoky, izometrická výdrž…

6. Sex

Víš co to je, ne? Jestli ne,tak to zkus. Funguje to a je to příjemnější než sprintovat po schodech.

Nikdy nemůžeš říct, že nemáš čas/peníze/prostor/vybavení na skvělej trénink.